Archive for May, 2011

Växjö: Gravid kvinna misshandlad

En gravid kvinna misshandlades sent på söndagskvällen i en lägenhet i centrala Växjö. Enligt polisen har den drabbade förts in till sjukhus och man har gripit den misstänkta gärningsmannen.

Växjö: Brand i personbil

En personbil började av okänd anledning att brinna på Vintervägen under lördagsnatten i Växjö.

Lund: Trafikolycka

Två personbilar kolliderade strax efter lunch i korsningen Åldermansgatan, x Bryggaregatan i Lund.

Malmö: Flera containerbränder

Räddningstjänsten larmades under fredagsnatten till flertalet containerbränder i centrala Malmö. B.la på Köpenhamnsvägen och snödroppsgatan.

Sjöbo: Saknad person anträffad

En av de två personer som saknats i Sövdesjön efter en båtolycka för en vecka sedan hittades på fredagskvällen död intill strandkanten.

Växjö: brand i bil

Räddningstjänst och polis laramdes under onsdagsnatten till Seminarievägen i Växjö där man hade en bilbrand.

Växjö: Brand i villa på Kolonivägen

Räddningstjänst, polis samt ambulans larmades på onsdagskvällen till Kolonivägen i Växjö. Där man hade en villabrand. Enligt polisen har brand uppstått i samband med bullbak. Det har brunnit i ett överskåp med kraftig rökutveckling som följd. Räddningstjänsten släckte branden snabbt. Ingen uppgift om personskada.

Växjö: Trafikolycka på Norrleden

En singelolycka inträffade på söndagskvällen på Norrleden mellan Arabyavfarten och Hovshaga.

Växjö: Trafikolycka

En personbil körde på lördagskvällen in i rondellen vid Teleborgsvägen och fick punktering på ena däcket. Två män lämnade bilen gåendes och bilen fick vara kvar mitt i körbanan.

Växjö: Knivbeväpnad man rånade trafikskola

Strax före klockan 14 rånade en man Davidssons trafikskola på Linnégatan i Växjö. Gärningsmannen tilltvingade sig en okänd summa kontanter genom att hota med någon form av stickvapen. Mannen beskrives vara 25-30 år, ha kort snaggat ljust hår och han var iklädd en svart sommarjacka med huva och vanliga jeans. Han bar stora glasögon.